Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Sorunu

Su tesisatları yapıların hayati öneme sahip olan tesisatları arasında yer alır. Temiz ve atık sular ile birlikte kalorifer sistemi içerisinde de su tesisatı bulunmaktadır. Çok fazla öneme sahip olan bu tesisatlar yapıların temiz sularını taşımakta, kirlenen sularını kanalizasyon sistemine ulaştırılmakta ve ısıtma sistemi içerisinde dolaşımını sağlamaktadır. Her biri çok önemli olan bu sistemlerin arıza yaşaması normal olarak görülmektedir. Beton ya da benzeri malzemelerin içerisinden geçen boruların çatlaması, paslanması ve benzeri sorunlar yaşaması su kaçağı oluşması sonucunu doğurur. Bu kaçaklar yapıların güvenliklerini tehlikeye atması noktasında dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Özel Yöntemler ile Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı temel olarak temiz ya da atık su tesisatı içerisinde görülen su sızıntılarıdır. Herhangi bir su tesisatı içerisinde farklı nedenler ile kaçaklar oluşabilir. Temiz, kirli ya da sıcak su sistemi içerisinde oluşan sızıntıların hızlı şekilde bulunarak tamir edilmesi gerekir. Genellikle alt katlara sızıntı şeklinde görülen bu sorunlar binaların sağlamlığını tehlikeye atar. Firma olarak su tesisatlarında oluşan sızıntıların ve kaçakların tespit ve tamiri konusunda hizmet veriyoruz. Sahip olduğumuz özel ekipmanlar ile duvar ya da diğer yerleri kırmaya gerek kalmadan su kaçakları hızlı şekilde tespit edilebilmektedir. En doğru şekilde tespit edilecek sızıntı noktası için termal kameralar ile görüntüleme yapılmaktadır.

Su Kaçaklarının Tamiri

Termal kameralar ile yapılan arıza tespit işlemi tamir işleminin çok kolay ve hızlı şekilde yapılmasını sağlar. Kamera sistemi olmadan sızıntının tam olarak nerede olduğunu tespit etmek mümkün değildir. Duvar içerisinde hareket eden su başka bir noktadan dışarı çıkabilir. Termal sistem ile tam olarak belirlenen sızıntı nokta için farklı tamir işlemleri uygulanabilir. Su kaçağı tamiri için özel ilaçlı tamir sistemi uygulanabilir. Özel ilaç ile sızıntının oluştuğu nokta kapatılabilir. Ancak deliğin büyük olması veya başka nedenler ile ilaç ile kapatılması mümkün olmaz. Bu gibi durumlar için ise ilgili alan kırılarak işlem yapılır.