Petek Temizleme

Petek Temizleme

Uzun zamandan beri kullanılan petek ve kombilerde en çok uygulanan bakım işlemlerinin başında petek temizleme uygulamaları gelmektedir. Günümüzde konutlarda ve iş yerlerinde doğalgaz ile kalorifer sistemi, ısınma aracı olarak kullanılan en popüler sistemlerdir. Doğalgazla ısınmak amacı ile kullanılan doğalgaz petekleri ile kalorifer petekleri evlerde, iş yerlerinde, mağazalarda ve daha pek çok alanda hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Bu sistemlerden maksimum verim alarak daha ekonomik koşullarda ısınma ihtiyaçlarını karşılamak adına düzenli aralıklarla petek temizleme uygulamalarının yapılması şarttır.

Makineli Petek Temizliği

İstanbul merkezli kurulan şirketimizin deneyimli ustaları ile gerçekleştirdiğimiz petek temizliği, son teknoloji makineler ile desteklendiği için sorunsuz bir şekilde tamamlanmaktadır. Petek temizliği uygulamalarında ana uygulama yeri kalorifer tesisatı temizliğidir. Çünkü kalorifer ve benzeri ısıtma sistemlerinde meydana gelen kirlilik ve arızalar peteklerde değil, bina içindeki tesisatta meydana gelmektedir.

Binaların ısınma sistemlerinde ve özellikle kalorifer ya da kombi peteklerinde görülen kirlenme probleminde çamur, kireç, çeper ve bazı yabancı maddeler birikebilmektedir. Bakır boru sistemleri petek temizleme konusunda çok ihtiyaç gerektirmese de plastik borların mutlaka belirli periyotlar halinde temizlenmesi gereklidir. Bu alanda makineli petek temizliği uygulamaları sayesinde çok kısa sürede ve uygun maliyetler ile profesyonel destek almak mümkündür.

Evde Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

Yeterince bakımı yapılmayan veya temizlenmeyen petekler, ısı verimliliği konusunda problem yaratabilmektedir. Çünkü içerisinde kir bulunan kalorifer ya da kombi petekleri, daha az ısı vermekte ve faturaların kabarmasına neden olmaktadır. Bu yüzden evde petek temizleme nasıl yapılır sorusu da ev sahiplerinin sık sık merak ettiği konulardan biri haline gelmektedir. Etkili ve kaliteli bir şekilde petek temizliği yapabilmek için şu aşamalara uyulması önemlidir:

 • İlk olarak uygulama yapılacak bölgedeki kombi kapatılır.
 • Kombi içinde biriken su balkon ya da banyo vanalarından tahliye edilir.
 • Kombideki su giriş panolarında bulunan filtrenin sökülmesinin ardından çamaşır suyu dolu bir kabın içinde bir süreliğine bekletilir.
 • Kalorifer petekleri vanalar sökülerek yerinden çıkartılır ve petek banyoya taşınır.
 • Petek içine hortum vasıtasıyla tazyikli su verilerek temizleme işlemine başlanır.
 • Kirli suyun tahliye edilmesi ve biriken pisliklerin akması bitene kadar su işleme devam edilir.
 • Su berrak bir hale geldikten sonra petekler yerlerine monte edilir.
 • Kombideki filtre yerine takıldıktan sonra peteklere bir önceki seviye kadar su basılır.
 • Peteklerin tahliye vanası kapatıldıktan sonra içinde biriken havası alınır.

Bu tür işlemler gerçekleştirilerek petek temizleme süreci tamamlanmaktadır. Uygulamaların sırası ve işlemlerin atlanmadan yapılması çok önemlidir. Ayrıca bu alanda tecrübeli ustaların tercih edilmesi sayesinde ileride karşılaşılabilecek su basma sorunu gibi problemlerin riskleri de azaltılmış olmaktadır.

Eski Tip Petek Temizleme

Isınma sistemlerinin en önemli parçalarından biri olan peteklerin düzenli aralıklar ile temizlenmesi ve bakımlarının yapılması tavsiye edilmektedir. Özellikle eski tip petek temizleme uygulamaları sayesinde müşterilerimiz daha ekonomik koşullarda ısınma avantajına sahip olabilmektedir. Isınma masraflarını düşürmek, daha az faturalarla daha iyi ısınabilmek için sizin de belirli aralıklarla petek temizleme işlemlerine başvurmanız tavsiye edilmektedir. Uzmanların bu konudaki önerisi, her 2 yılda bir düzenli olarak evdeki tüm kalorifer peteklerinin temizlenmesi tavsiyedir.

Kalorifer Peteği Temizleme

Kalorifer peteklerinde düzenli aralıklarla temizleme işlemlerinin yapılmaması durumunda, şebeke suyunu kullanan ısıtma sistemlerinde bazı arızalar meydana gelebilmektedir. Şebeke suyunun kullanılması sebebiyle kalorifer peteklerinde zamanla balçıklaşma ve kireçlenme görülmektedir. Bu şekilde pislik oluşumunun artması yüzünden kalorifer peteği verimli olarak çalıştırılamaz. Daha fazla yakıtla daha az ısı veren peteklerin bu sorununu ortadan kaldırabilmek için kalorifer peteği temizleme işlemleri yapılmalıdır.

Asya Tesisat  firmamızın, petek temizleme uygulamalarında kullanmış olduğu makineler, kalorifer peteklerinizin en kısa sürede ve en hijyenik koşullarda temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Ev ve iş yerlerinde düzenli olarak kombi bakımı yaptırsanız bile petek temizleme ihtiyacınız devam edecektir. Çünkü kombiden gelen ısı enerjisinin verimli bir şekilde iç mekana yayılmasında kalorifer peteklerinin durumu tamamen bağımsızdır. Makineli petek temizleme uygulamaları sayesinde pratik bir şekilde kalorifer peteklerinin temizlenmesi sağlanabilmektedir.

Kombi Petek Temizliği

Ortalama 2 saat içinde evinizde bulunan tüm kombilerin petekleri kusursuz biçimde temizlenebilmektedir. Bunun için özel olarak geliştirilen çift yönlü yıkama makineleri, TSE belgeli olarak hizmet vermektedir. Bu makineler, kalorifer peteklerinizin periyodik olarak temizlenmesinde etkili biçimde kullanılabilmektedir. Kış mevsiminden önce yapılması tavsiye edilen kombi petek temizliği sırasında son teknoloji petek yıkama makineleri kullanıldığı için, bu uygulamalar sırasında herhangi bir istenmeyen durumla karşılaşılmamaktadır.

İstanbul Petek Temizliği

İstanbul merkezli hizmet veren şirketimizin deneyimli petek temizleme ustaları, evinizdeki tüm petekleri kusursuz biçimde temizlemektedir. Bu makinelerde petek temizleme yapılırken kullanılan kimyasallar da TSE belgeli ve sertifikalıdır. Dolayısıyla kimyasalların insan sağlığına herhangi bir şekilde zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Kış aylarında yüksek gelen doğal gaz faturasından şikayet eden müşterilerimiz firmamızdan İstanbul petek temizliği hizmeti alarak bu sorunu ortadan kaldırabilmektedir.

Maddi açıdan size uzun yıllar boyunca kış aylarında yakıttan tasarruf yapma fırsatı sunan petek temizleme uygulamalarının deneyimli ustalar tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. İç mekanda gerekli yalıtımı da yaptıktan sonra ek olarak petek temizleme uygulamalarını gerçekleştirerek uzun yıllar boyunca düşük maliyetlerle yüksek verimlilikte ısınma avantajına sahip olabilirsiniz. Doğal gaz faturanıza olumlu yansıyacak bu tür güvenilir uygulamalarda, sektörün deneyimli markası olan firmamızı tercih edebilirsiniz.

Kalorifer Tesisat Yıkama

Evlerde veya iş yerlerinde ısınma amaçlı kullanılan kalorifer petekleri zaman içinde tortulanır ve bu tortular sebebi ile tıkanmalar yaşayabilir. Petekler içinde hızlı dönmesi gereken su sirkülasyonu yavaşlarsa yakıt verimliliği de aynı oranda düşüş gösterecektir. Bu sebeple kombinizin veya merkezi sistem kaloriferlerinizin ısıtma verimi düştüğünde doğal olarak yakıt harcamalarınız da artacaktır. Düzenli aralıklarla deneyimli ustalarımıza yaptıracağınız kalorifer tesisat yıkama işlemleri sayesinde kalorifer peteklerinizin içini temiz tutabilir ve sıcak su sirkülasyonunu ideal seviyede gerçekleştirebilirsiniz.

Deneyimli ustalarımız kalorifer tesisatı yıkama işlemlerinde çift yönlü petek yıkama özelliği bulunan son teknoloji makineler kullanmaktadır. Bu makinelerle birlikte kullanılan kimyasallar da tamamen çevre dostu ve kokusuzdur. Herhangi bir şekilde koku ya da buhar sorunu yapmayan doğa dostu kimyasallar ile peteklerinizin en ideal şekilde temizlenmesi için deneyimli ustalarımızdan yardım alabilirsiniz.

Makineli Petek Temizleme

Petek temizleme uygulamalarında kullanılan çift yönlü petek yıkama makineleri, kombinizin ve kalorifer peteklerinizin kullanım ömrünü de uzatmaktadır. Düşük yakıt tüketimi ile yüksek ısı verimliliği alabilmeniz için petek yıkama uygulamalarında son teknoloji petek temizleme makinesi avantajlarından yararlanmanız tavsiye edilir.

Petek Temizleme Kimyasalı

TSE belgeli ve sağlık bakanlığı onaylı olarak kullanıma sunulan petek temizleme kimyasalı sayesinde, kalorifer peteklerinde oluşan tortu ve kirler çok kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Kokusuz ve zararsız olan çevre dostu petek yıkama kimyasallarının kullanımında uzman isimlerden destek alınması faydalı olacaktır. Bütün marka ve modeldeki kalorifer peteklerinde rahatlıkla kullanılabilen bu ürünler sayesinde petek temizleme uygulamaları kusursuz biçimde sonuçlanmaktadır.

Petek temizleme verimli ısı elde etmek adına düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Zamanla radyatörlerin ısı veriminde kayıplar yaşanmaya başlamaktadır. Petek temizliği ısıtma sisteminin bütün borularını ve peteği kapsayan bir iştir. Petek temizleme işlemi için özel kimyasallar ile yapılmakta olup titizlikle tamamlanması gerekmektedir. Petek temizleme ve bakım işlemi, kombi bakımı ile karıştırılmamalıdır. Kombi bakımı, markasının yetkili servisi tarafından yapılabilmektedir. Petek temizliği ise bütün boru tesisatı ve peteğin içinin temizliği ve bakımını kapsayan işlemdir. Kombi bakımı da petek temizliği de düzenli olarak yapılması gereken işlemlerdir.

Petek Temizlemenin Önemi

Petek temizleme işleminin öneminde dikkat çeken hususlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kombiyi daha düşü derecede çalıştırarak, daha ideal bir ısı elde etmenizi sağlar.
 • Yapıda bulunan tüm kalorifer peteklerinin eşit derecede yüksek ısı verimini sağlar.
 • Kombiye en uzak şekilde konumlanan peteğin bile yüksek ısı verimini sağlar.
 • Kombide doğalgaz sarfiyatını azaltır.
 • Kombinin kullanım ömrünü uzatır.
 • Petek temizleme işlemi sırasında kullanılan ilaçlar sayesinde peteklerin iç kısımları paslanmaz.
 • Petek içerisindeki tıkanıklar açılır ve daha verimli çalışırlar.

Petek temizliği bir tamirat değil, bakım işidir. Firmamız tarafından verilen profesyonel hizmetlerden yararlanarak, ısı kaybınızı önlemek adına petek temizliğiniz için bize ulaşabilirsiniz. En az iki yılda bir düzenli olarak yapılması gereken petek temizliği, firmamız tarafından uzman bir ekip ile ve yüzde yüz garantili olarak yapılmaktadır.

Petek Temizleme Zamanının Geldiğine Dair İşaretler

Bazı belirtileri fark ettiğiniz petek temizlik ve bakım işlemi zamanı gelmiş demektedir. Düzenli olarak yapılması gereken bu bakım için geç kalmadan bize başvurmanızda fayda vardır. Düzenli bakım yapılmayan petekler, kombinize zarar verir ve ilerisi için daha büyük maddi problemlere sebep olabilir.

Petek temizliği zamanının geldiği gösteren işaretler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kombi bakımınızı yaptırmanıza rağmen sıklıkla arızalanıyorsa,
 • Kombi filtresi sıklıkla kirleniyorsa,
 • Peteklerin bazıları ısınırken bazıları ısınmıyorsa,
 • Peteklerde sesler geliyorsa,
 • Peteklerin üstü sıcak iken alt tarafı soğuksa,
 • Uzun süredir petek bakımı yaptırmadıysanız bakım zamanı gelmiş demektir.

Kış aylarında ısınabilmek ve kombinizden ısıyı verimli bir şekilde elde edebilmek için kalorifer tesisatınızı bir bütün olarak ele almanız gerekmektedir. Bu noktada kombi bakımı ve petek temizliğini düzenli bir şekilde yaptırmanız faydalı olacaktır. Sadece kombi bakımı yaptırmak, ısının verimli bir şekilde elde edilmesi için yeterli olmayacaktır.

Petek Temizleme Yaptırmanız Ne Kazandırır ?

Petek temizleme işlemi tüm boru ve petek içlerinin temizliğini ve bakımını kapsadığı için büyük önem taşımaktadır. Çünkü kombi ve peteklerin bankımı birbirini tamamlayan ve yapıyı birleştiren unsurlar olarak görevlerini tam olarak yerine getirmeleri gerekmektedir. Mümkünse kombi bakımınızı yaptırmadan önce petek temizliği yaptırmanız daha faydalı olacaktır. Bunun sebebi kombi bakımından sonra sistem çalıştığında, sistemde biriken tüm kirli suyun kombinin içinden geçmesidir. Bu sebeple yaptırdığınız bakım boşa gidecektir. Öncelikle petek temizliği ve ardından kombi bakımı yaptırarak, kışın oldukça verimli bir ısınma elde edebilirsiniz.

Kalorifer tesisatını oluşturan petek ve borularda gezen suyun kireçli olması, zamanla paslanmaya sebep olarak ısınma verimini düşürmektedir. Borularda kireç sebebiyle tıkanmalar oluşarak peteklere ulaşmasına engel olmaktadır. Bu ve bunun gibi durumlar yapı içerisinde ciddi ısı kayıplarına sebep olmakla birlikte faturada da yükselişe sebep olmaktadır.

Avrupa’dan temin ettiğimiz kimyasal ilaçlar ve özel makinelerle petek temizliğinizi ve bakımınızı profesyonelce yapmaktayız. Petek temizliği daha verimli ısı almanızı sağlarken daha az fatura ödemenizi de yardımcı olacaktır. Bize ulaşarak petek temizliğinizi ekonomik fiyat tekliflerimizden yararlanarak yaptırabilirsiniz.

İlçe Petek Temizleme Şirketi Hizmetler Fiyat Aralığı İletişim Bilgileri Yorumlar/Değerlendirmeler
Adalar Adalar Petek Temizleme Petek temizleme, kombi bakımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.2/5)
Arnavutköy Arnavutköy Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat kontrolü ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Ataşehir Ataşehir Petek Temizleme Petek temizleme, kombi onarımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.4/5)
Avcılar Avcılar Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat temizliği ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.5/5)
Bağcılar Bağcılar Petek Temizleme Petek temizleme, kombi bakımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Bahçelievler Bahçelievler Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat kontrolü ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.4/5)
Bakırköy Bakırköy Petek Temizleme Petek temizleme, kombi onarımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Başakşehir Başakşehir Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat temizliği ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.5/5)
Bayrampaşa Bayrampaşa Petek Temizleme Petek temizleme, kombi bakımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Beşiktaş Beşiktaş Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat kontrolü ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.4/5)
Beykoz Beykoz Petek Temizleme Petek temizleme, kombi onarımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.2/5)
Beylikdüzü Beylikdüzü Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat temizliği ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Beyoğlu Beyoğlu Petek Temizleme Petek temizleme, kombi bakımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.4/5)
Büyükçekmece Büyükçekmece Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat kontrolü ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.5/5)
Çatalca Çatalca Petek Temizleme Petek temizleme, kombi onarımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Çekmeköy Çekmeköy Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat temizliği ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.4/5)
Esenler Esenler Petek Temizleme Petek temizleme, kombi bakımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Esenyurt Esenyurt Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat kontrolü ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.5/5)
Eyüp Eyüp Petek Temizleme Petek temizleme, kombi onarımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Fatih Fatih Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat temizliği ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.4/5)
Gaziosmanpaşa Gaziosmanpaşa Petek Temizleme Petek temizleme, kombi bakımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.2/5)
Güngören Güngören Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat kontrolü ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Kadıköy Kadıköy Petek Temizleme Petek temizleme, kombi onarımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.4/5)
Kağıthane Kağıthane Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat temizliği ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.5/5)
Kartal Kartal Petek Temizleme Petek temizleme, kombi bakımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Küçükçekmece Küçükçekmece Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat kontrolü ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.4/5)
Maltepe Maltepe Petek Temizleme Petek temizleme, kombi onarımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Pendik Pendik Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat temizliği ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.5/5)
Sancaktepe Sancaktepe Petek Temizleme Petek temizleme, kombi bakımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Sarıyer Sarıyer Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat kontrolü ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.4/5)
Silivri Silivri Petek Temizleme Petek temizleme, kombi onarımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.2/5)
Sultanbeyli Sultanbeyli Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat temizliği ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Sultangazi Sultangazi Petek Temizleme Petek temizleme, kombi bakımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.4/5)
Şişli Şişli Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat kontrolü ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.5/5)
Tuzla Tuzla Petek Temizleme Petek temizleme, kombi onarımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Ümraniye Ümraniye Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat temizliği ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.4/5)
Üsküdar Üsküdar Petek Temizleme Petek temizleme, kombi bakımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)
Zeytinburnu Zeytinburnu Petek Temizleme Petek temizleme, tesisat kontrolü ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.5/5)
Şile Şile Petek Temizleme Petek temizleme, kombi onarımı ARAYINIZ 0 212 462 6162 ⭐⭐⭐⭐ (4.3/5)